Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!

Συζήτηση για εργασιακά θέματα

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Βεβαίωση Αποδοχών για Φορολογική Δήλωση = Παραδοχή καταβολής δεδουλευμένων??

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tassos
New member
New member

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Βεβαίωση Αποδοχών για Φορολογική Δήλωση = Παραδοχή καταβολής δεδουλευμένων??   Παρ Απρ 05, 2013 11:15 pm

Γειά σας,

Σε λίγες μέρες, θα βγούν από το Λογιστήριο, οι γνωστές Βεβαιώσεις Αποδοχών για τη Φορολογική Δήλωση Εισοδημάτων 2012.

Το ότι, σημαντικό μέρος των δεδουλευμένων αυτών του 2012,
ΔΕΝ έχει καταβληθεί, είναι, δυστυχώς, η “σύγχρονη μόδα”…

Το θέμα είναι, παραλαμβάνοντας, και υποβάλλοντας τη σχετική Βεβαίωση στη Φορολογική Δήλωση,
ουσιαστικά,
μήπως αποδέχεσαι ΌΛΑ τα “αναγραφόμενα” της Βεβαίωσης,
άρα, εμμέσως,
χάνεις κάθε αποδεικτικό στοιχείο, για μελλοντική διεκδίκηση των δεδουλευμένων σου…?? Sad Sad

Σας ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Θερμά συγχαρητήρια στο Forum αυτό, και στην προσπάθειά σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεβαίωση Αποδοχών για Φορολογική Δήλωση = Παραδοχή καταβολής δεδουλευμένων??   Σαβ Απρ 06, 2013 11:25 pm

Σας ευχαριστούμε θερμά για τα καλά σας λόγια.
Κατά την άποψή μου θα πρέπει να μεταβείτε στην επιθεώρηση εργασίας για να το καταγγείλετε. Θέλω να πιστεύω ότι δεν έχετε υπογράψει εξοφλητικές αποδείξεις χωρίς να έχετε εισπράξει τα αντίστοιχα ποσά, οπότε σαφώς και δεν θα δηλώσετε ότι δε λάβατε, αλλά για αποφυγή εμπλοκών με την εφορία, η διαδικασία στην Επιθεώρηση (μην πω και στο ΙΚΑ) είναι αναγκαία.
(Ως αποδεικτικά μπορεί να χρησιμοποιηθούν σχεδόν τα πάντα σε ένα ενδεόμενο εργατικό δικαστήριο, αλλά δε νομίζω να έχει η εταιρεία πρόσβαση στο τι δηλώνετε εσείς).

tassos
New member
New member

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεβαίωση Αποδοχών για Φορολογική Δήλωση = Παραδοχή καταβολής δεδουλευμένων??   Σαβ Απρ 06, 2013 11:51 pm

EryG έγραψε:
Σας ευχαριστούμε θερμά για τα καλά σας λόγια.
Κατά την άποψή μου θα πρέπει να μεταβείτε στην επιθεώρηση εργασίας για να το καταγγείλετε. Θέλω να πιστεύω ότι δεν έχετε υπογράψει εξοφλητικές αποδείξεις χωρίς να έχετε εισπράξει τα αντίστοιχα ποσά, οπότε σαφώς και δεν θα δηλώσετε ότι δε λάβατε, αλλά για αποφυγή εμπλοκών με την εφορία, η διαδικασία στην Επιθεώρηση (μην πω και στο ΙΚΑ) είναι αναγκαία.
(Ως αποδεικτικά μπορεί να χρησιμοποιηθούν σχεδόν τα πάντα σε ένα ενδεόμενο εργατικό δικαστήριο, αλλά δε νομίζω να έχει η εταιρεία πρόσβαση στο τι δηλώνετε εσείς).

Γειά σας!

Κοιτάξτε, προφανώς, ΔΕΝ έχουμε υπογράψει "Μηνιαίες Αναλυτικές Μισθοδοσίας".

Κάποιες Επιχειρήσεις, από σχετική έρευνα που έκανα στο internet,
έχουν την εντιμότητα, να συντάξουν Υπεύθυνη Δήλωση, για κάθε εργαζόμενό τους,
αναφέροντας, έστω και με "γενική διατύπωση",
χωρίς να προσδιορίσουν, δηλαδή, το ακριβές ποσό των μη καταβληθέντων δεδουλευμένων,
το ότι υπάρχει η σχετική οικονομική εκκρεμότητα...

Βέβαια, το να δηλώσω το γεγονός αυτό στην Επιθεώρηση Εργασίας, κάτι σαν άτυπη Καταγγελία,
θα είχε νόημα...? Neutral

Δηλαδή, δηλώνοντας, και όχι καταγγέλοντας (αν αυτό είναι εφικτό...)
το γεγονός αυτό στην Επιθεώρηση Εργασίας,
νομιμοποιούμαι να δηλώσω χαμηλότερο ποσό στη φορολογική μου δήλωση...??

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βεβαίωση Αποδοχών για Φορολογική Δήλωση = Παραδοχή καταβολής δεδουλευμένων??   Κυρ Απρ 07, 2013 12:47 am

Η βεβαίωση που σας έδωσαν ουσιαστικά είναι πλαστή και παράνομη μιας και απεικονίζει ψευδή στοιχεία. Επειδή αφορμή ψάχνει η κάθε ΔΟΥ και ο σκοπός δεν είναι να μπλέξετε φορολογικά, θα απαιτήσετε μέσω της Επιθεώρησης Εργασίας αφενός μεν (φυσικά) να σας καταβληθούν τα δεδουλευμένα σας και αφετέρου να διορθωθεί η βεβαίωση. Δεν είναι δυνατόν να φορολογείστε εσείς χωρίς να έχετε το ανάλογο εισόδημα. Το φορολογικό κομμάτι όμως δεν είναι το δυνατό μου σημείο, οπότε καλό είναι να συμβουλευτείτε το λογιστή σας (έχω την αίσθηση πάντως ότι άπαξ και δεν τα έχετε εισπράξει δεν τα δηλώνετε και λογικό είναι).

Βεβαίωση Αποδοχών για Φορολογική Δήλωση = Παραδοχή καταβολής δεδουλευμένων??
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: