Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!

Συζήτηση για εργασιακά θέματα

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Μεταφορά από την μια εταιρεία στην άλλη

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
chrisa
New member
New member

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 21/05/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Μεταφορά από την μια εταιρεία στην άλλη   Τρι Μαϊος 21, 2013 9:01 pm

Καλημέρα.

Είμαι έγκυος και στις 20 Ιουνίου σταματάω από την εργασία μου με άδεια κύησης.
Έχω δουλέψει κανονικά, δεν τους τάραξα στις άδειες. Και γενικά είμαστε 2 μήνες πίσω στις πληρωμές και καμμια φορά τους έκανα φασαρία για να πληρωθούμε, όχι καταγγελίες γιατί δεν τους δίνουν σημασία καμία!!!!
Η εργοδότης έχει δύο εταιρείες. Σήμερα μου έκαναν πρόταση να με μεταφέρουν από την μια εταιρεία στην άλλη. Μου είπαν ότι δεν θα είναι απόλυση - πρόσληψη αλλά μεταφορά και ότι θα διατηρήσω όλα τα δικαιώματα μου (μισθολογικά και 3 χρόνια προϋπηρεσίας)

Ισχύει?
Αν γίνει η μεταφορά θα χάσω δικαιώματα από τον ΟΑΕΔ (πληρωμή λόγω άδεια κύησης και λοχείας, επίδομα τοκετού κτλ)
Μετά θα πάρω την άδεια της χρονιάς και το 6μηνο, το ξέρουν ήδη. Μήπως θα έχω επίπτωση σε αυτό με την μεταφορά;
Γενικά δεν τους έχω πολύ εμπιστοσύνη, αλλά τι να κάνω;
Επίσης φοβάμαι μην γίνει μπέρδεμα με το δημόσιο (ΟΑΕΔ) και δεν με πληρώνουν.
Λυπάμαι που μιλάω συνέχεια για λεφτά αλλά έχουμε στριμωχτεί πολύ με την εγκυμοσύνη και τα έξοδα και εκτός αυτού είμαι 35 και δουλεύω από τα 22 και πρώτη φορά χρειάζομαι κάτι από το σύστημα και μάλιστα είναι θέμα επιβίωσης.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μεταφορά από την μια εταιρεία στην άλλη   Πεμ Μαϊος 23, 2013 5:40 am

Καλησπέρα σας,
μην ανησυχείτε καθόλου. Αν δεσμεύονται να σας "μεταφέρουν" αναγνωρίζοντας τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις αντίστοιχα και προβλέπεται αυτό σε σύμβαση είστε κατ' αρχήν εντάξει (λέω "κατ' αρχήν" επειδή δεν γνωρίζω στην πράξη πώς θα το χειριστούν). Θα σας πρότεινα, αν δεν συντρέχει λόγος σοβαρός (π.χ. κλείσιμο της επιχείρησης στην οποία ήδη εργάζεστε) να τους προτείνετε τη λύση του "δανεισμού" για κάθε ενδεχόμενο, να φαίνεστε δηλαδή εργαζόμενη στην πρώτη εταιρεία αλλά να παρέχετε τις υπηρεσίες σας στη δεύτερη. Έτσι, νομίζω πως όλοι θα ήταν καλυμμένοι και πιο ήρεμοι εφόσον εμπλέκονται λιγότερες έως μηδαμινές γραφειοκρατικές διαδικασίες.

Μεταφορά από την μια εταιρεία στην άλλη
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: