Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!

Συζήτηση για εργασιακά θέματα

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Δήλωση Διευθυντικής θέσης ή Προϊσταμένου

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
nonlinearly
New member
New member

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Δήλωση Διευθυντικής θέσης ή Προϊσταμένου   Πεμ Σεπ 26, 2013 6:07 pm

Καλημέρα σας,
εργάζομαι σε μια εταιρία σαν προϊστάμενος μηχανογράφησης. Έχω 3 άτομα υφισταμένους και έχω γενικά την ευθύνη λειτουργίας και σχεδιασμού της τεχνολογίας και πληροφορικής της εταιρείας. Πρόσφατα διάβασα σε ένα άρθρο σε περιοδικό ότι σε περίπτωση που υπάρξει έλεγχος για παράνομο λογισμικό και βρεθεί παράβαση  χρεώνεται στον νομικά υπεύθυνο της επιχείρησης καθώς και στον υπεύθυνο μηχανογράφησης! Συζητώντας με τον Γενικό Διευθυντή της επιχείρησης για τον προβληματισμό μου μου απάντησε: "Και που ξέρουν ποιος είναι ο υπεύθυνος μηχανογράφησης;". Με αυτήν την απάντηση όμως προέκυψε θέμα νομιμότητας της επιχείρησης απέναντί μου καθόσον από ότι κατάλαβα δεν είμαι με κάποιο τρόπο δηλωμένος ως προϊστάμενος. Η σύμβασή μου γράφει ότι απασχολούμε ως προγραμματιστής και δεν γράφει πουθενά για θέση προϊσταμένου. Βέβαια στον χώρο μας κανείς δεν παίρνει τα χρήματα που ορίζονται από τις αντίστοιχες συλλογικές συμβάσεις εργασίες οπότε τα χρήματα που παίρνω είναι αρκετά παραπάνω από την ΣΣΕ και πιθανόν καλύπτουν και τυχόν διευθυντικό επίδομα.
Να κυνηγήσω το θέμα ή όχι;
Και αν για κάποιο λόγο στο μέλλον χρειαστεί να αποδείξω ότι εργαζόμουν ως προϊστάμενος; "Παίζει" αυτό ή διυλίζω τον κώνωπα;

Ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δήλωση Διευθυντικής θέσης ή Προϊσταμένου   Παρ Σεπ 27, 2013 1:31 pm

Καλημέρα σας,
θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει δόλος και ότι απλά δεν έχουν "περαστεί" οι προαγωγές σας στο σύστημα. Δεν διυλίζετε τον κώνωπα, στην Ελλάδα ζούμε οπότε κάθε μικρή διαφοροποίηση κινεί υποψίες. Εν προκειμένω δε βλέπω ουσιαστική παρατυπία. Αντιθέτως μάλιστα, ενδεχόμενος τίτλος θα μπορούσε να συνεπάγεται απώλεια δικαιωμάτων για επίδομα αδείας, υπερωρίες (που σίγουρα δεν παίρνετε) κ.λπ. Πολλές εταιρείες με τίτλους όπως διευθυντής ή προϊστάμενος κάλύπτουν μία σειρά συνεπειών για τις οποίες αν θέλετε μπορείτε να διαβάσετε το κείμενό μου http://www.ergasiaka.com/articles/art030710 Μπορείτε πάντα με το πρόσχημα κάποιου μεταπτυχιακού ή σεμιναρίου π..χ να ζητήσετε να σας δώσει η εταιρεία συστατική επιστολή για να δείτε πώς σας παρουσιάζουν.

nonlinearly
New member
New member

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δήλωση Διευθυντικής θέσης ή Προϊσταμένου   Παρ Σεπ 27, 2013 8:20 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση...
1. Άρα να καταλάβω ότι νομικά δεν είναι υποχρεωμένοι να το δηλώσουν με κάποιο τρόπο;
2. Ρώτησα τον Γενικό Διευθυντή της επιχείρησης ότι αν χρειαστεί κάποια στιγμή να αποδείξω ότι εργάζομαι ή εργάστηκα χ χρόνια σαν προϊστάμενος πώς θα το αποδείξω; Και μου απάντησε ότι θα μου δώσουν "χαρτί"; Ναι αλλά αν κλείσει η εταιρεία ή φύγω τσακωμένος; Και ποιος πιστεύει ένα χαρτί από μια ιδιωτική εταιρεία; Δεν θα έπρεπε στην σύμβαση εργασίας να είχε γραφτεί; Οπότε είναι καταχωρημένο και στον ΟΑΕΔ;
3. Η εταιρεία είναι ΑΕ. Και ρώτησα αν είναι υποχρεωμένοι να έχουν οργανόγραμμα και σε αυτό να είμαι δηλωμένος και μου είπε όχι.
4. Επίσης από το νόμο δεν υπάρχει διευθυντικό επίδομα ή επίδομα ευθύνης; Ή ισχύει μόνο στον Δημόσιο τομέα; Βέβαια όπως έγραψα και στην προηγούμενη ανάρτησή μου τα χρήματα που παίρνω σίγουρα καλύπτουν και ένα πιθανό τέτοιο επίδομα. Όμως η ψαλίδα μεταξύ του τι θα έπρεπε να παίρνω σύμφωνα με το νόμο σε σχέση με το τι παίρνω θα μειώνονταν και επειδή οι καιροί είναι περίεργοι που ξέρω εγώ αν δεν γυρίσουν και μου πουν: "ξέρεις κάτι... πρέπει να αλλάξουμε την ατομική σου σύμβαση και να πάει σύμφωνα με την ΣΣΕ"!!!!! Οπότε σε αυτή την περίπτωση το ψιλο- σώνω αν είμαι δηλωμένος ως προϊστάμενος και όχι σαν απλός υπάλληλος (με την προϋπόθεση πάντα ότι το "προϊστάμενος" σημαίνει και κάποιο έξτρα επίδομα αναγνώρισης).
5. Και τώρα το καλό: ρώτησα τον Γενικό "εσύ πώς είσαι δηλωμένος στην εταιρεία;" και μου είπε σαν Γενικός Διευθυντής γιατί χρειάστηκε λέει μια φορά να το αποδείξουμε σαν εταιρεία. Ναι αλλά που είναι δηλωμένος εκεί που δεν μπορεί να δηλωθεί κανένας άλλος;!!!
Και το καλύτερο: Ζήτησα να μου εγγυηθούν ότι αν έρθει ποτέ έλεγχος δεν θα φορτωθώ τυχόν παρατυπίες σαν υπεύθυνος μηχανογράφησης αφού τους έχω εξηγήσει και δεν θέλουν να δώσουν χρήματα για νομιμοποίηση λογισμικού και φυσικά δεν την πήρα ποτέ αυτή την εγγύηση!
Δηλαδή θέλουν "και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα άκοφτη"
Και εγώ να φαίνομαι στα χαρτιά σαν απλός υπάλληλος αλλά και να φορτωθώ τις παρατυπίες τους σαν προϊστάμενος!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δήλωση Διευθυντικής θέσης ή Προϊσταμένου   Παρ Σεπ 27, 2013 8:35 pm

Εκ των πραγμάτων δε γίνεται να αλλάζει η σύμβαση (έστω και ως προς τον τίτλο) κάθε φορά που κάποιος παίρνει προαγωγή. Σωστό θα ήταν και θεμιτό, αλλά δε γίνεται. Ο όρος "προϊστάμενος" μόνο στο δημόσιο τομέα ρυθμίζεται νομικά ως προς τις συνέπειες. Στον ιδιωτικό τομέα, όχι. Κατανοώ τις ανησυχίες σας και φαντάζομαι ότι με λίγη παραπάνω πειθώ μπορεί και να δεχτούν να σας καταχωρήσουν ως προϊστάμενο. Νομικά όμως, απέναντι σε φορείς όπως ο ΟΑΕΔ π.χ. θεωρείστε απλά ιδιωτικός υπάλληλος. Αναφορικά με το επίδομα θέσης, αν προβλέπεται από ΣΣΕ (δεν προβλέπεται σε όλες, σε λίγες για την ακρίβεια) και η ΣΣΕ αυτή εξακολουθεί να ισχύει θα πρέπει να δίνεται, εφόσον όμως μου λέτε ότι οι αποδοχές σας είναι αναλογικά αυξημένες δεν τίθεται θέμα. Να σας πουν εκβιαστικά ότι θα μειωθεί ο μισθός σας, θεωρητικά δεν μπορούν να το κάνουν κι εσείς δεν οφείλετε να το δεχτείτε. Άλλο αν επί του πρακτέου σας απειλήσουν με απόλυση. Παράνομο είναι αλλά συμβαίνει.
Καλό είναι να έχετε έγγραφα που να υποδηλώνουν (και mails ακόμη) ότι εσείς ειδοποιήσατε για νομιμοποίηση λογισμικού και το σφάλμα δεν είναι δικό σας.
Κατά τα λοιπά, στο "χαρτί" που θα σας δώσουν αν και όταν φύγετε θα αναφέρεται μέσα η ιδιότητά σας, ειδικά αν αποδεικνύεται π.χ. με τις διάφορες αλληλογραφίες.

Δήλωση Διευθυντικής θέσης ή Προϊσταμένου
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: