Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!

Συζήτηση για εργασιακά θέματα

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
tassos
New member
New member

Αριθμός μηνυμάτων : 22
Ημερομηνία εγγραφής : 05/04/2013

ΔημοσίευσηΘέμα: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Κυρ Δεκ 15, 2013 3:07 am

Γειά σας,

Θα 'θελα να ρωτήσω,
θα μπορούσε κάποιος που παίρνει (μειωμένη) σύνταξη ΙΚΑ, προκειμένου να συμπληρώνει το εισόδημά του, να βγάλει μπλοκάκι παροχής υπηρεσιών;

Επιπλέον, το μπλοκάκι, ενδείκνυται για παροχή υπηρεσιών τύπου επιδιορθώσεις ενδυμάτων...;

Σας ευχαριστώ πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Δευ Δεκ 16, 2013 5:35 am

Καλησπέρα!
Ναι, μπορεί και πρέπει κιόλας. Αναγκαστικό είναι και για την εργασία που αναφέρετε, αλλά θα πρέπει να πληρώνετε ΟΑΕΕ μετά. Δείτε εδώ αν θέλετε http://www.kepea.gr/uplds1/File/apasxolisisintaxiouxon.pdf

tassos
New member
New member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Τετ Δεκ 18, 2013 3:09 am

EryG έγραψε:
Καλησπέρα!
Ναι, μπορεί και πρέπει κιόλας. Αναγκαστικό είναι και για την εργασία που αναφέρετε, αλλά θα πρέπει να πληρώνετε ΟΑΕΕ μετά. Δείτε εδώ αν θέλετε http://www.kepea.gr/uplds1/File/apasxolisisintaxiouxon.pdf

Γειά σας!

Σας ευχαριστώ πολύ για την κατατοπιστικότατη απάντησή σας!

Μάλιστα, σκέφτομαι, ότι αν θέλετε, μπορείτε να εντάξετε το topic αυτό σε μια νέα Θεματική με τίτλο : "Απασχόληση Συνταξιούχων".

Σίγουρα, θα είναι μια φοβερά χρηστική και σημαντική Θεματολογία, δεδομένου ότι, η σύνταξη ΔΕΝ φτάνει πια...  Sad 

Επειδή, ο κλάδος των "Επιδιορθώσεων ενδυμάτων", αν δεν κάνω λάθος, ανήκει στον ΟΑΕΕ,
έψαξα στο site του, τις αντίστοιχες εισφορές,
για τη συνηθέστατη περίπτωση πχ. μιας 60χρονης που έχει μια ραπτομηχανή, στο σπίτι, και προσπαθεί να συμπληρώσει τη σύνταξή της...

http://www.oaee.gr/eisfores.asp?c5eis_id=257&cat_id=0&c_eis_id=189&cpeis=&cateis_id=186&cp5eis=189&cat_parenteis=161&banner_pgc=5&ctn_id=0&ctnsnd_id=1

Είναι δυνατόν, να ξεκινάνε οι εισφορές (κατώτατη -αρχική βαθμίδα), από 316 ευρώ/μήνα ;;;  Embarassed Embarassed
EryG
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Τετ Δεκ 18, 2013 4:07 am

Καλή ιδέα, αλλά θα πρέπει να βρω χρόνο γι αυτό. Τελευταία έχω αναλάβει πολλά και διάφορα πιο θεωρητικά και θέλω να είμαι συνεπής οπότε έχω αφήσει αρκετά πίσω το site.
Δυστυχώς ο ΟΑΕΕ έτσι λειτουργεί (και χειρότερα) σε σημείο απλά να μη συμφέρει να ασκήσει κανείς επάγγελμα...

tassos
New member
New member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Τετ Δεκ 18, 2013 10:36 pm

EryG έγραψε:
Καλή ιδέα, αλλά θα πρέπει να βρω χρόνο γι αυτό. Τελευταία έχω αναλάβει πολλά και διάφορα πιο θεωρητικά και θέλω να είμαι συνεπής οπότε έχω αφήσει αρκετά πίσω το site.

Δυστυχώς ο ΟΑΕΕ έτσι λειτουργεί (και χειρότερα) σε σημείο απλά να μη συμφέρει να ασκήσει κανείς επάγγελμα...

Παρόλα αυτά, μήπως, επειδή ένας συνταξιούχος (άνω των 55 => μη διακοπή της σύνταξής του λόγω του ελευθέριου επαγγέλματος...),
επειδή παραμένει ασφαλισμένος για Υγειονομική περίθαλψη στο Ταμείο της κύριας σύνταξής του,
άρα δεν αξιώνει ιατροφαρμακευτικής κάλυψης ΟΑΕΕ,
μήπως, έτσι,
θα μπορούσε να μειώσει τις (υποχρεωτικές) ασφαλιστικές του Εισφορές υπέρ ΟΑΕΕ... (?)

Σας ευχαριστώ θερμά!!
EryG
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Τετ Δεκ 18, 2013 10:52 pm

Σωστή παρατήρηση. Βέβαια μήπως τελικά είναι "μία η άλλη" εφόσον όπως ορίζει ο νόμος "β) Μετά τη συμπλήρωση του 55ου έτους της ηλικίας, υποχρεούνται να καταβάλουν τις προβλεπόμε­νες από τις οικείες διατάξεις εισφορές προσαυξημένες κατά πενήντα τοις εκατό (50%).

tassos
New member
New member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Τετ Δεκ 18, 2013 11:17 pm

EryG έγραψε:
Σωστή παρατήρηση. Βέβαια μήπως τελικά είναι "μία η άλλη" εφόσον όπως ορίζει ο νόμος "β) Μετά τη συμπλήρωση του 55ου έτους της ηλικίας, υποχρεούνται να καταβάλουν τις προβλεπόμε­νες από τις οικείες διατάξεις εισφορές προσαυξημένες κατά πενήντα τοις εκατό (50%).

Δηλαδή, μέχρι την ηλικία των 55 ετών,
ο (αυταπασχολούμενος) ασφαλισμένος, αν και επιβαρύνει τον ΟΑΕΕ, μέσω της ιατροφαρμακευτικής του κάλυψης,
παρόλα αυτά, καταβάλλει χαμηλότερες ασφαλιστικές εισφορές.

Μετά την ηλικία των 55 ετών, που παύει να επιβαρύνει τον ΟΑΕΕ, αφού η ιατροφαρμακευτική του κάλυψη παρέχεται, πια, από τον Ασφαλιστικό Φορέα της κύριας (καταβαλλόμενης) σύνταξής του πχ. ΙΚΑ -ΕΤΑΜ,
παρόλα αυτά,
υποχρεούται καταβολής εισφορών προσαυξημένων κατά 50% ... (?)

Μου φαίνεται ψιλο-παραλογισμός..

Και ίσως, αν ευσταθεί ο συλλογισμός μου, να θεμελιώνεται δυνατότητα Προσφυγής... (?)

Τί λέτε ;  Smile
EryG
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Τετ Δεκ 18, 2013 11:37 pm

Είναι ελαφρώς πιο περίπλοκο επειδή έτσι κι αλλιώς κανείς υπάγεται μόνο σε έναν φορέα για υγειονοική περίθαλψη, οπότε γιατί να επιβαρύνει τον ΟΑΕΕ έχρι τα 55; Χαμηλές εισφορές δίνει επειδή είναι μόνο για σύνταξη. Μετά, μόνο αν θέλει να έχει και σύνταξη, να είναι και στον ΟΑΕΕ δίνει αυξημένες εισφορές. Ο νόμος έχει βέβαια και κάποιες εξαιρέσεις, που δεν τις έχω πρόχειρες. Γενικά πάντως, ναι, δεν είναι και πολύ δίκαιο.

tassos
New member
New member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Παρ Δεκ 20, 2013 1:08 am

EryG έγραψε:
Είναι ελαφρώς πιο περίπλοκο επειδή έτσι κι αλλιώς κανείς υπάγεται μόνο σε έναν φορέα  για υγειονοική περίθαλψη, οπότε γιατί να επιβαρύνει τον ΟΑΕΕ έχρι τα 55; Χαμηλές εισφορές δίνει επειδή είναι μόνο για σύνταξη. Μετά, μόνο αν θέλει να έχει και σύνταξη, να είναι και στον ΟΑΕΕ δίνει αυξημένες εισφορές. Ο νόμος έχει βέβαια και κάποιες εξαιρέσεις, που δεν τις έχω πρόχειρες. Γενικά πάντως, ναι, δεν είναι και πολύ δίκαιο.

Ειλικρινά, συγχωρέστε με για την επιμονή και εμμονή μου μαζί..!  Smile 

Απλά, παίρνω το θάρρος, θεωρώντας ότι,
η συζήτηση αυτή, και οι αντίστοιχες διευκρινίσεις σας,
μπορούν ν'αποδειχθούν φοβερά επεξηγηματικές και κατατοπιστικές, για πλήθος κόσμου που αναζητά κάποια πληροφορία μέσα στο διαδίκτυο..

Επομένως, μέχρι την ηλικία των 55 ετών,
ο συνταξιούχος από άλλο Φορέα (πχ. ΙΚΑ), δεν λαμβάνει τη Σύνταξή του,
αλλά παραμένει, ως προς την ιατροφαρμακευτική του κάλυψη, ασφαλισμένος από τον Φορέα της κύριας Σύνταξής του (πχ. ΙΚΑ)

Άρα, οι Εισφορές του στον ΟΑΕΕ, έχουν νόημα "Συνταξιοδοτικής Εισφοράς", για ενδεχόμενη προσαύξηση της (τελικής) Σύνταξής του... ;

Τί άλλο νόημα θα μπορούσαν να έχουν, αφού,
ως προς την ιατροφαρμακευτική του περίθαλψη, καλύπτεται από το ΙΚΑ ;;

Μετά την ηλικία των 55 ετών,
ο ασφαλισμένος, λαμβάνει τη Σύνταξή του (κύρια Σύνταξη πχ. ΙΚΑ + ενδεχόμενο συμπλήρωμα από ΟΑΕΕ -λόγω των εισφορών του τα προηγούμενα χρόνια),
και ως προς την (βασική) ιατροφαρμακευτική του περίθαλψη,
γιατί να μην παραμείνει στο ΙΚΑ...;;

Οπότε, μετά τα 55 του, ποιά η σημασία των Εισφορών υπέρ ΟΑΕΕ ;;

Σας ευχαριστούμε πολύ!
EryG
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Παρ Δεκ 20, 2013 4:45 am

Χαχαχα μην αγχώνεστε, αλλά δεν νομίζω να βοηθηθεί κόσμος τόσο απλά επειδή τα θέματα τα συγκεκριμένα δεν χρήζουν επιφανειακής προσέγγισης και θα σας πω αμέσως το λόγο. Ο συλλογισμός σας, φαινομενικά σωστός, είναι λανθασμένος, επειδή θεωρείτε δεδομένο ότι οι εισφορές μου σήμερα πηγαίνουν σε κάτι (υγεία, σύνταξη κ.λπ.) που αφορούν πάλι εμένα. Όχι. Οι εισφορές μου του σήμερα πηγαίνουν στις συντάξεις των τωρινών συνταξιούχων. Αν λοιπόν εγώ παίρνω σύνταξη από το ΙΚΑ μπράβο μου και συγχαρητήρια. Αν είμαι 55 και επιλέξω να συνεχίσω να είμαι συνταξιούχος αλλά να ασκώ και ελεύθερο επάγγελμα υπακτέο στον ΟΑΕΕ, θα πληρώνω εισφορές για να μπορούν να παίρνουν συντάξεις οι συνταξιούχοι του ΟΑΕΕ. Εϊναι η λεγόμενη αλληλεγγύη των γενεών. Έτσι είναι το ελληνικό σύστημα που θα αλλάξει σιγά σιγά και θα έρθει στη λογική που λέτε εσείς.

tassos
New member
New member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Κυρ Δεκ 22, 2013 12:08 am

EryG έγραψε:
Χαχαχα μην αγχώνεστε, αλλά δεν νομίζω να βοηθηθεί κόσμος τόσο απλά επειδή τα θέματα τα συγκεκριμένα δεν χρήζουν επιφανειακής προσέγγισης και θα σας πω αμέσως το λόγο. Ο συλλογισμός σας, φαινομενικά σωστός, είναι λανθασμένος, επειδή θεωρείτε δεδομένο ότι οι εισφορές μου σήμερα πηγαίνουν σε κάτι (υγεία, σύνταξη κ.λπ.) που αφορούν πάλι εμένα. Όχι. Οι εισφορές μου του σήμερα πηγαίνουν στις συντάξεις των τωρινών συνταξιούχων. Αν λοιπόν εγώ παίρνω σύνταξη από το ΙΚΑ μπράβο μου και συγχαρητήρια. Αν είμαι 55 και επιλέξω να συνεχίσω να είμαι συνταξιούχος αλλά να ασκώ και ελεύθερο επάγγελμα υπακτέο στον ΟΑΕΕ, θα πληρώνω εισφορές για να μπορούν να παίρνουν συντάξεις οι συνταξιούχοι του ΟΑΕΕ. Εϊναι η λεγόμενη αλληλεγγύη των γενεών. Έτσι είναι το ελληνικό σύστημα που θα αλλάξει σιγά σιγά και θα έρθει στη λογική που λέτε εσείς.

Επομένως, κάνοντας μια σύνοψη,
για τη μητέρα μου, για παράδειγμα, που είναι άνω των 55, και θα βγεί με μειωμένη Σύνταξη ΙΚΑ,
αν επιθυμεί να επιδιορθώνει ενδύματα, στο σπίτι, και να είναι νόμιμη,
θα πρέπει να βγάλει μπλοκάκι,
και να καταβάλλει Εισφορές ΟΑΕΕ, που ανέρχονται σε 316 ευρώ/μήνα.

http://www.oaee.gr/eisfores.asp?c5eis_id=257&cat_id=0&c_eis_id=189&cpeis=&cateis_id=186&cp5eis=189&cat_parenteis=161&banner_pgc=5&ctn_id=0&ctnsnd_id=1

Αν υπάρχει κάποια σημαντική λεπτομέρεια, καθοριστικής σημασίας,
σας παρακαλώ, κάντε έναν (ακόμη..) κόπο να μας πείτε.  Smile 

Σας ευχόμαστε, ολόψυχα, καλές γιορτές!!  Smile
EryG
Admin
Admin

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?   Κυρ Δεκ 22, 2013 10:52 pm

Καλές γιορτές σας εύχομαι και κάθε ευτυχία προσωπική και επαγγελματική!
Καλά το τοποθετείτε. Δεν έχω να προσθέσω κάτι, εκτός αν μου διαφεύγει κάποια λεπτομέρεια. Υπάρχουν επιλογές για αυτοαπασχολούμενους π.χ. σε περιοχές με λίγους κατοίκους ή για πολύτεκνους αλλά λογικά αν συνέτρεχε τέτοια περίπτωση θα το έιχα καταλάβει.

Συνταξιούχος ΙΚΑ, με μπλοκ παροχής υπηρεσιών...?
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Λειτουργία σύμβασης εργασίας και επιπλοκές-
Μετάβαση σε: