Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!

Συζήτηση για εργασιακά θέματα

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Άφαντα τα ένσημα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
antonisgiam
New member
New member

Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2015

ΔημοσίευσηΘέμα: Άφαντα τα ένσημα   Πεμ Ιαν 08, 2015 11:59 pm

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Εργαζόμουν ως υπάλληλος ασφαλείας SECURITY σε μία εταιρεία στη Ρόδο. Τον Οκτώβριο το 2014 ο εργοδότης μου μου ανέφερε ότι λόγω κάποιου προβλήματος που αντιμετώπιζε η εταιρεία δεν μου έβαζε ένσημα από τον Μάιο. Μετά από έλεγχο που έκανα στα ένσημα μου ανακάλυψα ότι το 2014 δεν είχα καθόλου ένσημα. Σε ερώτηση μου γιατί δεν μου το ανέφερε νωρίτερα πολύ απλά μου είπε ότι δεν με αφορούσε.
Του έκανα καταγγελία στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι θα πρέπει να περιμένουμε ένα μήνα από την ημερομηνία γνωστοποίησης της καταγγελίας στον εργοδότη για το αν θα κάνει ένσταση ή όχι. Ακόμα περιμένω θέλω να σας πω. Το ερώτημα μου είναι το εξής. Υπάρχει περίπτωση να μη πάρω τα ένσημα που μου αναλογούν αν κάνει ένσταση;
Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άφαντα τα ένσημα   Σαβ Ιαν 24, 2015 12:17 am

Καλησπέρα σας,
το θεωρώ απίθανο. Εξηγήσεις έχουν ζητήσει από τον εργοδότη και δεν μπορώ να φανταστώ τρόπο να αποφύγουν την εκπρόθεσμη καταβολή εισφορών.

antonisgiam
New member
New member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άφαντα τα ένσημα   Σαβ Ιαν 24, 2015 3:45 am

Ευχαριστώ για την απάντηση. Περιμένω και εγώ να δω και θα σας ενημερώσω
antonisgiam
New member
New member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άφαντα τα ένσημα   Πεμ Μαρ 12, 2015 10:21 pm

Ο εργοδότης ενημερώθηκε με επιστολή από το ΙΚΑ για την καταγγελία. Ως γνωστόν έχει ένα μήνα περιθώριο αν είναι να κάνει ένσταση, ο μήνας πέρασε και δεν έκανε ένσταση, σε επικοινωνία μου με τον αρμόδιο υπάλληλο του ΙΚΑ μου είπε ότι τον περιμένει μέρα με την μέρα να υπογράψει ότι παραδέχεται την καταγγελία μου έτσι ώστε να μπουν τα ένσημα. Ο εργοδότης δεν πάει να υπογράψει μετά από τηλέφωνα του υπαλλήλου του ΙΚΑ. Τι γίνετε σε αυτή την περίπτωση από μέρους μου ώστε να πάρω τα ένσημα μου?
EryG
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Άφαντα τα ένσημα   Παρ Μαρ 13, 2015 2:06 am

Καλησπέρα σας. Τα ένσημα θα τα πάρετε. Εκτιμώ ότι ακόμη δεν έχει εκδοθεί Πράξη Επιβολής Εισφορών και απλά περίμεναν τον εργοδότη για παροχή εξηγήσεων. Δεν πήγε, οπότε θα σταλεί η Πράξη και από εκεί και πέρα θα πάρει η υπόθεση το δρόμο της ανάμεσα στο ΙΚΑ και στο εργοδότη. Θα έχει και συνέχεια.

Άφαντα τα ένσημα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Απολύσεις, διαδικασία και αποζημίωση-
Μετάβαση σε: