Εργασιακές Σχέσεις
Καλώς ήρθατε στη συζήτησή μας!

Συζήτηση για εργασιακά θέματα

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  

Μοιραστείτε | 

Μήνυση μέσω επιθεώρησης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
AnthiP
New member
New member

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

ΔημοσίευσηΘέμα: Μήνυση μέσω επιθεώρησης   Τρι Ιαν 05, 2016 10:59 pm

Καλησπέρα, δεν γνωρίζω αν γράφω στην κατάλληλη ενότητα.
Το 2013 είχα κανει καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας εναντίων του πρωιν εργοδότη μου για μη καταβολή δεδουλευμένων. Ξεκίνησε η διαδικασία εργατικής διαφοράς και εφόσον δεν συμμορφώθηκε, προχωρήσατε σε μήνυση (που ειναι η επόμενη διαδικασία). Οριστικά δικάσιμος Φεβρουάριο του 2015 δηλαδή σε ένα μηνα. Αυτο που δεν γνωρίζω ειναι αν πρεπει να παραστώ με δικηγόρο η οχι; Η λογική λεει ναι ομως δεν ενημερώθηκα απο πουθενά και στην Ευελπισων ψάχνοντας την υπόθεση, απλά με ενημέρωσαν για την ημερομηνία διεξαγωγής δικαστηρίου. Για ολη αυτή την υπόθεση επειδή δεν πίστευα ότι θα βγάλω άκρη, έβαλα δικηγόρο να του κανει αγωγή και αυτο το δικαστήριο ειναι το Μάρτη. Αυτός ο δικηγόρος ενημερώθηκε απο εμενα για την υπόθεση μέσω επιθεώρησης εργασίας και μου ζητά χρήματα για να παραστεί και σε αυτο το δικαστήριο. Τα χρήματα που ζητά ειναι το 80% σχεδόν απο αυτα που μου χρωστάει ο πρωιν εργοδότης μου. Μάλιστα μιυ λεει πως δεν μπορώ να κανω πίσω πλεον. Αλλα τα λεφτα δεν τα εχω και δεν ξερω αν ειναι νόμιμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
EryG
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 162
Ημερομηνία εγγραφής : 30/08/2010
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήνυση μέσω επιθεώρησης   Δευ Ιαν 11, 2016 1:30 am

Η Επιθεώρηση Εργασίας "τραβάει" τον εργοδότη ανεξάρτητα από το τι κάνετε εσείς στο αστικό κομμάτι. Καλό είναι να απευθυνθείτε στην Επιθεώρηση Εργασίας να δείτε τι θα σας πουν από εκεί ειδικά εφόσον δεν έχετε κληθεί και φυσικά να μιλήσετε και με το δικηγόρο σας εκτενώς. Δυστυχώς δεν μπορώ να σας πω περισσότερα εφόσον ήδη έχετε δικηγόρο επειδή μπορεί να παρερμηνευθεί η πρόθεσή μου.

AnthiP
New member
New member

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μήνυση μέσω επιθεώρησης   Δευ Ιαν 11, 2016 5:14 pm

Η επιθεώρηση εργασίας μου απάντησε πως δεν ειναι απαραίτητο να εχω δικηγόρο. Εκείνος ομως... Χωρίς ουσιαστικά να τον εχω ορίσει, θεώρησε ας πούμε απο μόνος τους πως θα παρευρεθεί και μου ζητάει αρκετά χρήματα. Ήθελα να ξερω αν πάω μόνη μου αν θα βγει σε καλό. Αυτο σιγουρα δεν το ξέρετε απλώς δεν γνωρίζω αν ο πρωιν εργοδότης θα εχει δικό του δικηγόρο και ετσι δεν θα μπορώ να κανω τιποτα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μήνυση μέσω επιθεώρησης
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Εργασιακές Σχέσεις :: Απολύσεις, διαδικασία και αποζημίωση-
Μετάβαση σε: